САУНА - ПРОЦЕДУРА АБО ПРИМІЩЕННЯ?

Сьогодні ми не будемо заглиблюватися в методичні деталі і зокрема. Нас не цікавить, як нагрівається та чи інша сауна (вогнищем, піччю, електронагрівачем), як зволожується повітря (поливом каменів, змочуванням стін, кип'ятінням в посуді), ніж миються (нігтями, віником, мочалкою). Однак нам зовсім не байдуже, що мають на увазі фіни під терміном " справжня сауна ". Чи то це один з фундаментальних способів купання (тимчасово поступився місце в містах ванн і душам), то чи якийсь приватний вид жарких приміщень (найбільш оптимальний для оздоровлюючих теплових процедур).

Ви можете рекуператор купить в украине за дуже вигідною ціною.

Якщо сауна - це просто спекотне приміщення, то чому саме в ній корисно потіти і грітися, а ось на сталепрокатному стані або близько домни, у вугільній шахті або в котельні пароплава та ін., Де "піт тече струмком", "грітися" шкідливо? Адже обидві офіційні фізіотерапевтичні процедури фінських саун (висновок з потім якихось "шлаків" і загартовування організму шляхом контрастного охолодження після екстремального нагріву) якраз найбільш характерні саме для кочегара паровоза, але рідкісний кочегар може похвалитися "цілющістю" свого робочого місця.

Так в чому ж полягає загадкова і тягне "енергетика" бань: в воді, в теплі або в їх поєднанні? Або, може бути, в поті? Адже фін М. Ааланд в своїй відомій книзі "Пот" назвав баста і сауну "потових лазнею". Але чому тоді баста в Швеції, втративши первісну функцію, раптом стала різдвяним звичаєм, символом свята? Чому шведська газета в 1776 році дивувалася на фінів: "ці вперті люди думають, що їх сауна є різновидом святині і предметом поклоніння"? Чому і росіяни завжди вважали лазню "святом душі і тіла"?

Відповідь тут може бути тільки один: "Сандуни" є палацом чистоти, а не царством тепла ". Сама убога баньказ розваленої грубкою і з земляними статями здатна часом мати таку "вибуховою енергетикою" очищення, яка "не снилася" лощеною, що потопає в розкоші елітній сауні, де найчастіше немислимо навіть поголитися. І тільки тому, що банька "миє", а сауна - лише "гріє". Сауна "лікує душу" красою, а лазня - насолодою і задоволенням очищення.

Може бути, ми мимоволі заплутуємо читача, не уточнюючи кожен раз, про яку сауні йде мова - про колишню або про нинішню. Але це - не наша вина. Фіни самі повинні нам чітко сказати, що таке сауна.

Цей же докір, на жаль, ми можемо звернути і до себе самих. Пар і той часто краще характеризує в наших умах російську баню, ніж банальне миття. З 1877 по 1911 рік у Росії було захищено більше 30 медичних дисертацій, які доводять цілющу дію бань, де стверджувалося, що потіння і здоров'я - фактично синоніми. Але якщо ви почнете розпитувати російських сіверян (по сьогодні не знають ні ванн, ні душів), що вони роблять в лазні - миються або паряться, ви не досягнете зрозумілої відповіді. "Миємося-парімся" - такий буде відповідь, оскільки і піт, і пар, і миття в лазні нерозривно пов'язані і саме в сукупності утворюють саму суть лазень. Баню (миття) люблять не за те, що вона - лазня, а за те, що вона - "в пару і в поту", а також за те, що вона - приємна і бажана.

Але як же могло так статися, що багато росіян зараз цілком щиро вважають, що не тільки фінська сауна , а й російська лазня - це скоріше спека, ніж миття? В основі таких переконань лежать звичайні побутові витрати структурної класифікації.

Уявімо собі нехитро будь митейний об'єкт (баню, ванну, душ) як комбінацію чотирьох зон: роздягальню, мийну, гарячу зону (для первинного прогріву або для підігрівів, якщо людині раптом стало холодно) і холодну (для охолодження тіла, якщо людині стало жарко) . Гаряча і холодна зони (нагрівання та охолодження, спека і холод) - це стандартні елементи принципу термостатирования. У звичайній квартирній ванній кімнаті все зони об'єднані в одному приміщенні: де роздягаються, там і миються, а воду, якої миються, можна швидко зробити і гарячіше, і холодніше.

У стародавній паровій бані все зони теж були об'єднані: де розташовувався осередок - там і роздягалися, і милися, підігріваючи приміщення поливом води на розпечені камені і охолоджуючи приміщення розорювання вхідних дверей. Але бувало, що в містах в дешевих лазнях в XVIII-XIX століттях роздягалися, охолоджувалися і навіть деколи милися в мороз взимку на вулиці, попередньо прогрівшись як слід в парній.

В цьому випадку можна зробити висновок, що парна - це і є баня, оскільки інших будівель немає. Але ж є банний двір - особлива зона для роздягання, миття та охолодження. Стало бути, в дійсності сукупність парної і банного двору і становить баню.

У XIX столітті пристойні міські лазні вже мали всі чотири зони роздільними: грілися в "термокамере" (в парній або, наприклад, в гарячій ванні - кальдарій), милися в МИЙНА відділенні (де в цілях гігієни тази і черпаки могли замінюватися душами), охолоджувалися в басейнах (або поддушем), роздягалися в спеціальних залах відпочинку або "номерах", де пропонувалися інші послуги - перукарні, ресторани, більярд та ін. Все це разом і становило міську лазню (в європейському розумінні слова) як митейний аквапарк. Видозмінюючи же вигляд зон, можна отримати всю сукупність численних різновидів митейних об'єктів.

"Найбільш російські" лазні мали парилки (з віниками для гарячого миття росою і потім) і мийні приміщення з тазами. Якщо в мийному приміщенні встановлювали душі і при цьому знижували температуру так, що поза струменя душа перебувати довго з мокрою шкірою було холодно, то така лазня по СНиП-В.11-55 перетворювалася з класичної російської в душову баню. Якщо ж в душовій лазні парилку перетворювали в суху кабіну - термокамеру, то лазня ставала сучасною сауною (з повною втратою елементів банного миття). Ясно, що в побуті (та й в комунальному господарстві) ніхто ніякої класифікацією не займається. Такі деталі можуть цікавити лише конструкторів нових бань. В результаті і виникають у дачників "справжні російські лазні із сухою парилкою, душем і кімнатою відпочинку", зовсім не відрізнити від сучасних розважальних фінських саун. Якщо є хоч якась "парилка", значить це лазня - такий частий стереотип наших городян. Це свідчення того, що фінське вплив на російське банний справа виявилася дуже сильним.

Проте, 30 мільйонів росіян змушене митися до сих пір тільки в лазнях. І багато зовсім не розуміють, як можна баню "розрізати" по живому навпіл: на тепло (суху термокамеру) і на воду (душ). А це означає, що лазневі традиції в нашій країні ще живі (на відміну від Фінляндії). Саме тому настільки суперечлива Росія, приголомшена розкішшю саун (і чимало набудували їх в останні роки в елітних котеджах), прельщённая простотою саун (і набудували їх в незліченній кількості в будівельних побутівках і цехових роздягальнях в радянські роки) все ж активно чинить опір експансії фінських ідей і дієво впливає на технічну політику виробників.

У багатьох країнах завдяки російському впливу фінська саунавже давно безповоротно зрушила від дійсно шкідливих і чужих сухих режимів (через пересихання шкіри і слизових оболонок) до вологих і навіть паровим. А значить це знову кам'янки (в тому числі закриті), полив води на розпечене каміння, віники, колоди і навіть цегляні печі. У металевих же печах з'явилися баки для нагріву (кип'ятіння води), а підлоги саун стали робити кахляними, придатними для водних процедур. З'явилася " сауна-спорт ", заснована на парових режимах.

У XXI столітті ж трапилося і зовсім небачене - росіянин вперше побачив сауни, всередині (!) Яких (а не окремо) розташовувався душ. Таким чином зараз сауна вже багато в чому впритул повернулася до того, від чого колись пішла. І тільки побоювання за псування елітного дерев'яного інтер'єру і відсутність практичної потреби все ще стримують фінів від визнання колишніх традицій і від повернення до звичайної комунальної митейной сауні.

Похожие статьи:

  1. Скамейки для бани своими руками
  2. ​Надувний диван-лежак Ламзак
  3. ​ІСТОРІЯ ГРУЗИНСЬКОГО ВИНА
  4. ЯК ВИБРАТИ КРОСІВКИ ДЛЯ БІГУ
  5. Всё о правильном банном венике